Binnen Den Haag H4 is in 2024 een pilot gestart waarin triagisten van de huisartsenpost (HAP) een verpleegkundige kunnen inzetten voor eenmalige acute zorg aan huis. Deze zorgvorm is bedoeld voor situaties waarbij directe medische handeling of beoordeling gewenst is, maar waarbij inzet van een arts of een bezoek aan de SEH niet noodzakelijk is. Voorbeelden zijn katheterproblemen, palliatieve ondersteuning of aanvullende fysieke beoordeling bij kwetsbare patiënten.
De inzet wordt geregistreerd in het SpoedEPD, zodat de eigen huisarts automatisch geïnformeerd wordt over het contact en de uitkomst. Deze vorm van zorg sluit nauw aan op de principes van juiste zorg op de juiste plek en first time right, en voorkomt onnodige belasting van huisartsenspoedzorg, SEH’s en ambulancezorg.
De volgende stap in deze ontwikkeling is het beschikbaar maken van deze inzetoptie binnen de Meldkamer Ambulance (MKA). Door ook triagisten van de MKA toe te rusten met deze route, ontstaat een breder bereik binnen de acute keten en wordt voorkomen dat laag-urgente zorgvragen ten onrechte leiden tot inzet van ambulance of SEH. Dit vraagt om aangepaste triageprotocollen, instructie en samenwerking tussen RAV, VVT en HAP.
Daarnaast zullen de zorgpaden in Den Haag H4 worden uitgebreid en geharmoniseerd naar de negen in de ROAZ-regio afgestemde zorgpaden. Dit zorgt voor eenduidigheid in werkwijze en samenwerking tussen ketenpartners en maakt het mogelijk om triage en zorginzet effectiever en doelmatiger af te stemmen binnen de regio.